Rozmowa kwalifikacyjna – czy można się do niej przygotować?

frauen im bewerbungsgespräch
0

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

To metoda selekcji, dzięki której pracodawca z grupy kandydatów wybiera osobę, która według niego najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku. Dzięki takiemu formalnemu spotkaniu pracownik ma też szansę dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat warunków zatrudnienia. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj dzieli się na dwa etapy – pierwszy wstępny, często przeprowadzany w formie rozmowy telefonicznej albo za pomocą odpowiedniego programu komputerowego, drugi – szczegółowy, przeprowadzany twarzą w twarz.

Rozmowa kwalifikacyjna to nic trudnego, wystarczy się przygotować

  1. Ubiegając się o pracę pamiętaj o zebraniu informacji o potencjalnym pracodawcy oraz przygotowaniu pytań do niego. W ten sposób pokażesz, że wybór firmy nie był przypadkowy.
  2. Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną zapisz dokładną datę i godzinę oraz adres firmy i bądź punktualny!
  3. Idąc na spotkanie zachowaj spokój i skup się na swoich mocnych stronach. Przygotuj swoje portfolio zawodowe, w którym umieścisz listę osiągnieć, a także CV wraz ze zdjęciem i listem motywacyjnym.
  4. Pamiętaj, że twój wygląd to pierwsze wrażenie, więc zadbaj o ubiór odpowiednio dobrany  do sytuacji, a więc prosty i schludny. Elegancki i stonowany strój wyraża szacunek dla pracodawcy. Najlepiej sprawdzi się klasyczny garnitur lub kostium, choć są miejsca, w których można pozwolić sobie na nieco więcej swobody. Zrezygnuj z mocnego makijażu, nadmiernej biżuterii, jeśli to możliwe zakryj tatuaże.
  5. Podczas prezentacji zachowaj odpowiednią postawę ciała – unikaj założonych rąk na biodrach bądź klatce piersiowej, staraj się je trzymać luźno wzdłuż ciała. Nawiąż kontakt wzrokowy z rozmówcą, staraj się dokładnie go słuchać. Kontroluj mimikę –  uśmiech jest lepszy od przygryzania warg. Nie pozwól na przekreślenie własnej osoby, z powodu żucia gumy. Koniecznie zadbaj o wyciszenie dźwięków w  telefonie lub po prostu go wyłącz.
  6. Pamiętaj, że stres może być twoim przyjacielem. Staraj się z nim nie walczyć na siłę, zachowaj odpowiedni ton głosu, mów płynnie i wyraźnie, nie używaj kolokwializmów. Unikaj jąkania się, przerywników typu „eee”, „yyy” i nie zaczynaj zdania od „a więc” lub „ no tego”. Jeśli masz nawyk kończenia zdania pytajnikiem tak/nie, postaraj się go zniwelować.
  7. Nie bój się trudnych pytań, na przykład tych dotyczących zarobków. Jeśli pracodawca sam nie poda wysokości wynagrodzenia, sam określ swoje oczekiwania. Pamiętaj, że możesz podjąć negocjację, jeśli zaproponowana kwota nie spełni twoich oczekiwań.
  8. Wykorzystaj swoje atuty i zaskocz nimi potencjalnego pracodawcę. Niestety nie jesteś jedynym kandydatem na to stanowisko, dlatego pochwal się swoimi dodatkowymi umiejętnościami, np. znajomością języków obcych. Jeżeli współpracowałeś wcześniej z prestiżowymi firmami, nie zapomnij o tym wspomnieć.

Na spotkaniu postaraj się pokazać, że bije od ciebie pozytywna energia. Podczas rozmowy pokaż, że jesteś przyjazną i otwartą na współpracę osobą. Jeżeli chcesz zostać zaakceptowany przez innych to zacznij od akceptacji swojej osoby. Pozytywna samoocena to najlepszy punkt wyjścia do przekonania innych o własnej wartości.

Zostaw komentarz